ARCH TENT MEGA GATE 200/20/5
Technical specification:
Price: from 150 000 AED
| Area | 200 m² |
| Capacity | 100 pax |
| Sizes | 10×3 m |
| Length | 10 m |
| Width | 3 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 4.5 m |
| Weight of construction | 1200 m |
Solutions
Beach Tents, Film Shoots, Photo Sessions, Military Tents, Refugee Shelters, Worker Tents (Field/Construction), Parks & Walkways, Playgrounds, Hospitals, Residential Areas, Industrial Worksites, Exhibitions, Product Launches, Press Conferences, Play Areas, Science Exhibitions, Medical Camps
Engineered from durable, weather-resistant materials, this tent is built to withstand wind, rain, and intense UV exposure, ensuring safety and longevity. The tent's unique arched framework creates a visually captivating environment while providing excellent airflow and natural light to enhance guest comfort.
With Tent Project's reliable delivery and expert installation services, event preparation is seamless and stress-free. Elevate your event's impact with the Arched Mega Gate Tent, designed to impress and perform in any setting.
Return Policy
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 290/8/4X2
Area: 290 m² Capacity: 145 pax Sizes : 21.8×15.6 m Price: from 180 750 AED -
ARCH TENT SQUARE STEP 600/10/10X1
Area: 600 m² Capacity: 300 pax Sizes : 30×20 m Price: from 112 500 AED