Technical specification:
| Area | 384 m² |
| Capacity | 192 pax |
| Sizes | 24×16 m |
| Length | 24 m |
| Width | 16 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5.1 m |
| Weight of construction | 4200 kg |
Food Courts, Food Festivals, Ramadan, Medical Camps, Birthday Parties, Product Launches, Film Shoots, Fashion Shows, Street Markets, Commercial Buildings, Tech Exhibitions, Gala Dinners, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Beach Tents, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Industrial Worksites, Auto Shows, Weddings, Majlis Receptions, Exhibitions, Desert Camps, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Residential Areas, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Promotional Events, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Playgrounds, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Pop-up Stores, Play Areas, UAE National Day, Parks & Walkways, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Charity Fairs, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Photo Sessions, Mobile Planetariums
Crafted with high-quality, weather-resistant materials, this tent is built to withstand wind, rain, and the intense UAE sun. Its stepped layout is perfect for multi-functional setups, providing dedicated zones for seating, displays, or entertainment areas, all while maintaining an elegant, open atmosphere.
With Tent Project's fast delivery and expert installation services, your event planning becomes seamless. Choose the 384 m² Arched Square Step Tent to combine practicality, design innovation, and lasting durability for your next event.
Return Policy
Similar tents
-
ARCH TENT SQUARE LONG 320/8/4X1
Area: 320 m² Capacity: 180 pax Sizes : 20×16 m Price: from 240 000 AED -
ARCH TENT HEXA LONG 290/8/8X1
Area: 290 m² Capacity: 145 pax Sizes : 21×15 m Price: from 217 500 AED