ARCH OCTA DF 460/10
Technical specification:
Price: upon request
| Area | 460 m² |
| Capacity | 230 pax |
| Sizes | 26×24 m |
| Length | 26 m |
| Width | 24 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 7.48 m |
| Weight of construction | 6200 |
Solutions
Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Beach Tents, Educational Camps, UAE National Day, Outdoor Classrooms, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Desert Camps, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Science Exhibitions, Food Festivals, Ramadan, Promotional Events, Birthday Parties, Product Launches, Food Courts, Outdoor Lectures, Street Markets, Gala Dinners, Pop-up Stores, Diplomatic Meetings, Photo Sessions, Team Building Activities, Mobile Planetariums, Christmas Markets, Weddings, Charity Fairs, Majlis Receptions, Exhibitions, Film Shoots, Fashion Shows, Seasonal Festivals, Tech Exhibitions, Cycling Events, Conferences, Glamping, BBQ Parties, Dubai Shopping Festival, Auto Shows
The tent is crafted from premium materials that provide excellent resistance to wind, rain, and intense sunlight. The structure is reinforced by an internal bracing system, which provides additional protection against dust, sand and strong gusts of wind, ensuring reliability in all weather conditions.
The octagonal structure offers flexible zoning options and exceptional air circulation, creating a bright and comfortable atmosphere for guests. The elegant and modern design enhances the aesthetic appeal of any event. Above all, it is a professional support service and, perhaps, a tent project that aims to improve operational efficiency. Imagine your meeting at a new level with the ability to visually perceive a large and long space Arch octa dust free 460/10.
Return Policy