ARCH TENT HEXA 163/8
Technical specification:
Price: from 40 750 AED per day
| Area | 163 m² |
| Capacity | 82 pax |
| Sizes | 14×16 m |
| Length | 14 m |
| Width | 16 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5 m |
| Weight of construction | 2500 m |
Solutions
Majlis Receptions, Weddings, Parks & Walkways, BBQ Parties, Exhibitions, Tech Exhibitions, Golf Tournaments, Photo Sessions, Educational Camps, Conferences, Auto Shows, Christmas Markets, Film Shoots, Play Areas, Mawlid al-Nabi, Outdoor Classrooms, UAE National Day, Beach Tents, Children’s Birthday Parties, Eid al-Adha Celebrations, Science Exhibitions, Press Conferences, Desert Camps, Birthday Parties, Ramadan, Outdoor Lectures, Product Launches, Promotional Events, Diplomatic Meetings, Gala Dinners, Food Courts, Mobile Planetariums, Team Building Activities, Charity Fairs
The base of the tent has a rectangular shape and easily accommodates a banquet for 81 people.
The tent's metal frame is made from galvanized steel in the form of triple-core trusses. Anti-corrosion protection for the metal is provided through hot-dip galvanizing or special coatings. The height of the structure is 6321 mm, with an entry arch height of 4413 mm. The total weight of the installed tent is 5 tons.
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 500 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
Similar tents
-
ARCH TENT SQUARE LONG 500/10/5X1
Area: 500 m² Capacity: 250 pax Sizes : 25×20 m Price: from 75 000 AED per day