ARCH TENT HEXA 94/6
Technical specification:
Price: from 37 600 AED per day
| Area | 94 m² |
| Capacity | 49 pax |
| Sizes | 12×10 m |
| Length | 12 m |
| Width | 10 m |
| Arch width | 6 m |
| Height of entrance arch | 3.2 m |
| Max height | 4.3 m |
| Weight of construction | 1500 kg |
Solutions
Majlis Receptions, Ramadan, Photo Sessions, BBQ Parties, Product Launches, Medical Camps, Golf Tournaments, Film Shoots, Gala Dinners, Educational Camps, Team Building Activities, Food Courts, Tech Exhibitions, Formula 1 Races, Weddings, Beach Tents, Play Areas, Exhibitions, Commercial Buildings, Auto Shows, Food Festivals, Desert Camps, Children’s Birthday Parties, Conferences, Residential Areas, Outdoor Classrooms, Seasonal Festivals, Promotional Events, Birthday Parties, Mawlid al-Nabi, Playgrounds, Science Exhibitions, UAE National Day, Pop-up Stores, Diplomatic Meetings, Eid al-Adha Celebrations, Parks & Walkways, Outdoor Lectures, Press Conferences, Charity Fairs
The base of the tent has a rectangular shape and easily accommodates a banquet for 45 people.
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 500 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 241/8/4X1
Area: 241 m² Capacity: 120 pax Sizes : 18.7×15.6 m Price: from 36 150 AED per day -
ARCH TENT HEXA LONG 360/10/5X1
Area: 360 m² Capacity: 180 pax Sizes : 22.45×20 m Price: from 54 000 AED per day -
ARCH TENT HEXA 260/10
Area: 260 m² Capacity: 130 pax Sizes : 20×17.4 m Price: from 39 000 AED per day