ARCH TENT HEXA LONG 360/10/5X1
Technical specification:
Price: from 54 000 AED per day
| Area | 360 m² |
| Capacity | 180 pax |
| Sizes | 22.45×20 m |
| Length | 22.45 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.3 m |
| Weight of construction | 4100 kg |
Solutions
Press Conferences, Science Exhibitions, Food Festivals, Ramadan, Film Shoots, Children’s Birthday Parties, Product Launches, Food Courts, Outdoor Lectures, Street Markets, Gala Dinners, Promotional Events, Birthday Parties, Team Building Activities, Residential Areas, Fashion Shows, Christmas Markets, Weddings, Charity Fairs, Diplomatic Meetings, Exhibitions, Playgrounds, Outdoor Cinema, Seasonal Festivals, Tech Exhibitions, Majlis Receptions, Conferences, Parks & Walkways, BBQ Parties, Dubai Shopping Festival, Auto Shows, Cycling Events, Mawlid al-Nabi, Refugee Shelters, Educational Camps, UAE National Day, Outdoor Classrooms, Golf Tournaments, Eid al-Adha Celebrations, Photo Sessions, Play Areas
The base of the tent has a rectangular shape and easily accommodates a banquet for 180 people.
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 500 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
View the projects with this tent
Similar tents
-
ARCH TENT MEGA GATE 200/20/5
Area: 200 m² Capacity: 100 pax Sizes : 10×3 m Price: from 30 000 AED per day -
ARCH TENT HEXA LONG 460/10/10X1
Area: 460 m² Capacity: 230 pax Sizes : 27×20 m Price: from 69 000 AED per day -
ARCH TENT SQUARE STEP 600/10/10X1
Area: 600 m² Capacity: 300 pax Sizes : 30×20 m Price: from 90 000 AED per day