ARCH TENT SQUARE LONG 320/8/4X1
Technical specification:
Price: from 64 000 AED per day
| Area | 320 m² |
| Capacity | 180 pax |
| Sizes | 20×16 m |
| Length | 20 m |
| Width | 16 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5 m |
| Weight of construction | 3700 kg |
Solutions
Charity Fairs, Majlis Receptions, Playgrounds, Conferences, BBQ Parties, Dubai Shopping Festival, Tech Exhibitions, Cycling Events, Mawlid al-Nabi, Parks & Walkways, Educational Camps, UAE National Day, Outdoor Classrooms, Golf Tournaments, Eid al-Adha Celebrations, Photo Sessions, Play Areas, Press Conferences, Science Exhibitions, Food Festivals, Ramadan, Film Shoots, Children’s Birthday Parties, Product Launches, Outdoor Lectures, Street Markets, Gala Dinners, Promotional Events, Birthday Parties, Team Building Activities, Fashion Shows, Christmas Markets, Weddings, Pop-up Stores, Diplomatic Meetings, Food Courts, Exhibitions, Outdoor Cinema, Seasonal Festivals
The base of the tent has a rectangular shape and easily accommodates a banquet for 160 people.
The tent's metal frame is made from galvanized steel in the form of triple-core trusses. Anti-corrosion protection for the metal is provided through hot-dip galvanizing or special coatings. The height of the structure is 6071 mm, with an entry arch height of 3534 mm. The total weight of the installed tent is 3.2 tons.
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 320 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
Similar tents
-
ARCH TENT SQUARE STEP 384/8/8X1
Area: 384 m² Capacity: 192 pax Sizes : 24×16 m Price: from 57 600 AED per day