Technical specification:
| Area | 460 m² |
| Capacity | 230 pax |
| Sizes | 27×20 m |
| Length | 27 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.3 m |
| Weight of construction | 4500 kg |
Team Building Activities, Photo Sessions, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Food Courts, Weddings, Tech Exhibitions, Majlis Receptions, Exhibitions, Film Shoots, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Commercial Buildings, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Beach Tents, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Industrial Worksites, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Desert Camps, Play Areas, UAE National Day, Residential Areas, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Promotional Events, Eid al-Adha Celebrations, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Playgrounds, Mobile Planetariums, Food Festivals, Pop-up Stores, Ramadan, Birthday Parties, Product Launches, Parks & Walkways, Fashion Shows, Street Markets, Gala Dinners, Charity Fairs, Diplomatic Meetings
Constructed from high-grade materials, this tent guarantees durability and resilience, providing reliable protection against wind, rain, and UV rays. The open structure supports creative event layouts, while ample natural light and ventilation ensure a comfortable and vibrant atmosphere. The modern aesthetic adds sophistication to any setting.
Tent Project ensures a hassle-free experience with fast delivery and professional installation services. For those seeking a versatile, durable, and visually stunning solution, the 460 m² Arched Hexa Long Tent is the ultimate choice for memorable outdoor events.
Return Policy
View the projects with this tent
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 360/10/5X1
Area: 360 m² Capacity: 180 pax Sizes : 22.45×20 m Price: from 217 500 AED