Technical specification:
| Area | 500 m² |
| Capacity | 250 pax |
| Sizes | 25×20 m |
| Length | 25 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.5 m |
| Weight of construction | 4600 kg |
Fashion Shows, Street Markets, Food Courts, Gala Dinners, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Film Shoots, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Commercial Buildings, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Beach Tents, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Industrial Worksites, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Desert Camps, Educational Camps, Residential Areas, Dubai Shopping Festival, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Promotional Events, Play Areas, Playgrounds, UAE National Day, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Parks & Walkways, Mobile Planetariums, Food Festivals, Ramadan, Charity Fairs, Birthday Parties, Product Launches, Photo Sessions
Engineered with top-tier, weather-resistant materials, this tent provides exceptional protection against wind, rain, and intense sunlight. The extended layout accommodates diverse setups, from seating and dining arrangements to elaborate displays, while allowing for ample natural light and airflow to enhance guest comfort.
Tent Project ensures a smooth setup process with its professional delivery and installation services. Elevate your event with the 500 m² Arched Square Long Tent—designed to impress with its scale, durability, and elegance.
Return Policy
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 460/10/5X2
Area: 460 m² Capacity: 230 pax Sizes : 27×20 m Price: from 345 000 AED