Technical specification:
| Area | 1000 m² |
| Capacity | 500 pax |
| Sizes | 50×20 m |
| Length | 50 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.3 m |
| Weight of construction | 7500 kg |
Residential Areas, Christmas Markets, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Desert Camps, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Hospitals, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Promotional Events, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Playgrounds, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Pop-up Stores, Play Areas, UAE National Day, Parks & Walkways, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Food Courts, Eid al-Adha Celebrations, Charity Fairs, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Photo Sessions, Mobile Planetariums, Food Festivals, Commercial Buildings, Ramadan, Medical Camps, Birthday Parties, Product Launches, Film Shoots, Fashion Shows, Industrial Worksites, Street Markets, Gala Dinners, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Beach Tents, Outdoor Cinema
Built using high-quality, weather-resistant materials, this tent ensures reliable protection against wind, rain, and UV rays. The step-style configuration offers a versatile and dynamic layout, combining functional flexibility with stunning aesthetics while optimizing the use of space.
With TentProject prompt delivery and professional installation services, you can focus on creating a memorable event. Elevate your occasion with the 1000 m² Arched Square Step Tent, a seamless blend of elegance and practicality.
Return Policy
Similar tents
-
ARCH TENT SQUARE LONG 320/8/4X1
Area: 320 m² Capacity: 180 pax Sizes : 20×16 m Price: from 240 000 AED -
ARCH TENT HEXA LONG 290/8/4X2
Area: 290 m² Capacity: 145 pax Sizes : 21.8×15.6 m Price: from 180 750 AED