Technical specification:
| Area | 241 m² |
| Capacity | 120 pax |
| Sizes | 18.7×15.6 m |
| Length | 18.7 m |
| Width | 15.6 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5.1 m |
| Weight of construction | 3100 kg |
BBQ Parties, Seasonal Festivals, Industrial Worksites, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Desert Camps, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Residential Areas, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Promotional Events, Mawlid al-Nabi, Play Areas, UAE National Day, Hospitals, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Playgrounds, Mobile Planetariums, Food Festivals, Ramadan, Charity Fairs, Birthday Parties, Product Launches, Parks & Walkways, Fashion Shows, Street Markets, Food Courts, Gala Dinners, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Photo Sessions, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Commercial Buildings, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Film Shoots
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
View the projects with this tent
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 290/8/8X1
Area: 290 m² Capacity: 145 pax Sizes : 21×15 m Price: from 43 500 AED per day -
ARCH TENT SQUARE 256/8
Area: 256 m² Capacity: 128 pax Sizes : 16×16 m Price: from 51 200 AED per day