Technical specification:
| Area | 290 m² |
| Capacity | 145 pax |
| Sizes | 21.8×15.6 m |
| Length | 21.8 m |
| Width | 15.6 m |
| Arch width | 15.6 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5.1 m |
| Weight of construction | 3400 kg |
Fashion Shows, Street Markets, Food Courts, Tech Exhibitions, Gala Dinners, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Photo Sessions, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Commercial Buildings, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Film Shoots, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Industrial Worksites, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Desert Camps, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Residential Areas, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Promotional Events, Play Areas, UAE National Day, Hospitals, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Playgrounds, Mobile Planetariums, Food Festivals, Charity Fairs, Ramadan, Birthday Parties, Product Launches, Parks & Walkways
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
View the projects with this tent
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 290/8/8X1
Area: 290 m² Capacity: 145 pax Sizes : 21×15 m Price: from 43 500 AED per day