Technical specification:
| Area | 460 m² |
| Capacity | 230 pax |
| Sizes | 27×20 m |
| Length | 27 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.3 m |
| Weight of construction | 4500 kg |
Mobile Planetariums, Street Markets, Gala Dinners, Charity Fairs, Birthday Parties, Team Building Activities, Playgrounds, Fashion Shows, Christmas Markets, Weddings, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Exhibitions, Parks & Walkways, Outdoor Cinema, Seasonal Festivals, Auto Shows, Majlis Receptions, Conferences, Photo Sessions, BBQ Parties, Dubai Shopping Festival, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Mawlid al-Nabi, Film Shoots, Educational Camps, UAE National Day, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Eid al-Adha Celebrations, Promotional Events, Play Areas, Food Courts, Press Conferences, Outdoor Lectures, Food Festivals, Ramadan, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Residential Areas, Product Launches
The base of the tent has a rectangular shape and easily accommodates a banquet for 230 people.
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 500 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
View the projects with this tent
Similar tents
-
ARCH TENT SQUARE STEP 1000/10/10X3
Area: 1000 m² Capacity: 500 pax Sizes : 50×20 m Price: upon request -
ARCH TENT HEXA LONG 241/8/4X1
Area: 241 m² Capacity: 120 pax Sizes : 18.7×15.6 m Price: from 36 150 AED per day -
ARCH TENT HEXA LONG 360/10/5X1
Area: 360 m² Capacity: 180 pax Sizes : 22.45×20 m Price: from 54 000 AED per day -
ARCH TENT HEXA LONG 460/10/5X2
Area: 460 m² Capacity: 230 pax Sizes : 27×20 m Price: from 46 000 AED per day