Technical specification:
| Area | 500 m² |
| Capacity | 250 pax |
| Sizes | 25×20 m |
| Length | 25 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.5 m |
| Weight of construction | 4600 kg |
Play Areas, UAE National Day, Commercial Buildings, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Residential Areas, Mobile Planetariums, Food Festivals, Ramadan, Charity Fairs, Birthday Parties, Product Launches, Playgrounds, Fashion Shows, Street Markets, Tech Exhibitions, Gala Dinners, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Parks & Walkways, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Photo Sessions, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Film Shoots, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Food Courts, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Promotional Events
The base of the tent has a rectangular shape and easily accommodates a banquet for 250 people.
The tent's metal frame is made from galvanized steel in the form of triple-core trusses. Anti-corrosion protection for the metal is provided through hot-dip galvanizing or special coatings. The height of the structure is 6321 mm, with an entry arch height of 4413 mm. The total weight of the installed tent is 5 tons.
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 500 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
Similar tents
-
ARCH TENT MEGA GATE 200/20/5
Area: 200 m² Capacity: 100 pax Sizes : 10×3 m Price: from 30 000 AED per day