Arch DF 100/10
Technical specification:
Price: upon request
| Area | 100 m² |
| Capacity | 50 pax |
| Sizes | 10×10 m |
| Length | 10 m |
| Width | 10 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 3.2 m |
| Max height | 3.2 m |
| Weight of construction | 1200 kg |
Solutions
Eid al-Adha Celebrations, Parks & Walkways, Educational Camps, Press Conferences, Charity Fairs, Food Festivals, Ramadan, Photo Sessions, Play Areas, Product Launches, Tech Exhibitions, Street Markets, Gala Dinners, Film Shoots, Children’s Birthday Parties, Team Building Activities, Food Courts, Outdoor Classrooms, Christmas Markets, Beach Tents, Weddings, Birthday Parties, Exhibitions, Industrial Worksites, Science Exhibitions, Seasonal Festivals, Desert Camps, Diplomatic Meetings, Conferences, Residential Areas, Outdoor Lectures, Dubai Shopping Festival, Promotional Events, Majlis Receptions, Mawlid al-Nabi, Playgrounds, BBQ Parties, UAE National Day, Pop-up Stores, Cycling Events
Perfect for weddings, corporate events, or outdoor exhibitions, this tent offers an elegant solution that is quick to set up and adaptable to different environments. The arched design allows for active air circulation and natural light, while maintaining a cozy and enclosed space. With its elegant appearance and reliable performance, this tent is sure to elevate any event.
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day