Technical specification:
| Area | 260 m² |
| Capacity | 130 pax |
| Sizes | 20×17.4 m |
| Length | 20 m |
| Width | 17.4 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.3 m |
| Weight of construction | 3300 kg |
Conferences, Desert Camps, Educational Camps, Residential Areas, Dubai Shopping Festival, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Promotional Events, Play Areas, Playgrounds, UAE National Day, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Parks & Walkways, Mobile Planetariums, Food Festivals, Ramadan, Charity Fairs, Birthday Parties, Product Launches, Photo Sessions, Fashion Shows, Street Markets, Food Courts, Gala Dinners, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Film Shoots, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Commercial Buildings, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Beach Tents, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Industrial Worksites, Outdoor Classrooms, Cycling Events
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day