Technical specification:
| Area | 305 m² |
| Capacity | 150 pax |
| Sizes | 19×21 m |
| Length | 19 m |
| Width | 21 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 6.5 m |
| Weight of construction | 4700 kg |
Outdoor Lectures, Street Markets, Gala Dinners, Promotional Events, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Playgrounds, Mobile Planetariums, Christmas Markets, Weddings, Pop-up Stores, Majlis Receptions, Exhibitions, Parks & Walkways, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Charity Fairs, Cycling Events, Conferences, Photo Sessions, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Food Courts, Tech Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Film Shoots, Play Areas, UAE National Day, Commercial Buildings, Outdoor Classrooms, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Beach Tents, Children’s Birthday Parties, Industrial Worksites, Press Conferences, Science Exhibitions, Food Festivals, Ramadan, Desert Camps, Birthday Parties, Product Launches, Residential Areas
The tent features an internal brace that provides additional stability and reliable protection against adverse weather conditions, strong winds, and dust and sand intrusion. The tent membrane is made of a special PVC material that has been treated with a fire-resistant and water-repellent impregnation, providing complete protection against all weather conditions. The material complies with international fire safety standards, including M1 and M2 in France and B1 in Germany.
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day