Technical specification:
| Area | 163 m² |
| Capacity | 82 pax |
| Sizes | 14×16 m |
| Length | 14 m |
| Width | 16 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5 m |
| Weight of construction | 2500 m |
Eid al-Adha Celebrations, Promotional Events, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Playgrounds, Outdoor Lectures, Food Festivals, Ramadan, Pop-up Stores, Birthday Parties, Product Launches, Parks & Walkways, Mobile Planetariums, Street Markets, Gala Dinners, Charity Fairs, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Photo Sessions, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Food Courts, Medical Camps, Weddings, Majlis Receptions, Exhibitions, Film Shoots, BBQ Parties, Seasonal Festivals, Commercial Buildings, Tech Exhibitions, Cycling Events, Conferences, Beach Tents, Educational Camps, Dubai Shopping Festival, Industrial Worksites, Outdoor Classrooms, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Desert Camps, Play Areas, UAE National Day, Residential Areas, Science Exhibitions, Formula 1 Races
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day