Technical specification:
| Area | 241 m² |
| Capacity | 120 pax |
| Sizes | 18.7×15.6 m |
| Length | 18.7 m |
| Width | 15.6 m |
| Arch width | 8 m |
| Height of entrance arch | 3.6 m |
| Max height | 5.1 m |
| Weight of construction | 3100 kg |
Team Building Activities, Film Shoots, Fashion Shows, Christmas Markets, Tech Exhibitions, Weddings, Majlis Receptions, Exhibitions, Glamping, Outdoor Cinema, Seasonal Festivals, Auto Shows, Cycling Events, Conferences, Beach Tents, BBQ Parties, Dubai Shopping Festival, Food Courts, Outdoor Classrooms, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Desert Camps, Educational Camps, UAE National Day, Commercial Buildings, Science Exhibitions, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Promotional Events, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Industrial Worksites, Outdoor Lectures, Food Festivals, Ramadan, Pop-up Stores, Birthday Parties, Product Launches, Photo Sessions, Mobile Planetariums, Street Markets, Gala Dinners, Charity Fairs, Diplomatic Meetings
This tent is built using high-quality materials to ensure exceptional strength and weather resistance, protecting guests from wind, rain, and intense sunlight. The unique design maximizes usable space while promoting natural light and ventilation, creating a bright and comfortable atmosphere. Its modern architecture adds sophistication to any event setup.
Tent Project’s delivery and installation services guarantee a smooth and hassle-free process, allowing event planners to focus on the details. The 241 m² Arched Hexa Long Tent is the ultimate solution for those seeking an elegant, durable, and spacious tent for unforgettable outdoor events.
Return Policy
View the projects with this tent
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 360/10/5X1
Area: 360 m² Capacity: 180 pax Sizes : 22.45×20 m Price: from 217 500 AED