Technical specification:
| Area | 600 m² |
| Capacity | 300 pax |
| Sizes | 30×20 m |
| Length | 30 m |
| Width | 20 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 6.3 m |
| Weight of construction | 5500 kg |
Majlis Receptions, Exhibitions, Desert Camps, BBQ Parties, Residential Areas, Seasonal Festivals, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Promotional Events, Educational Camps, Playgrounds, Dubai Shopping Festival, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Pop-up Stores, Play Areas, UAE National Day, Parks & Walkways, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Charity Fairs, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Photo Sessions, Mobile Planetariums, Food Festivals, Food Courts, Ramadan, Medical Camps, Birthday Parties, Product Launches, Film Shoots, Fashion Shows, Street Markets, Commercial Buildings, Gala Dinners, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Beach Tents, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Industrial Worksites, Weddings, Auto Shows
This tent is constructed from premium, weather-resistant materials, offering protection from the elements, including wind, rain, and UV exposure. Its step configuration provides a dynamic and versatile layout, enhancing functionality and aesthetic appeal while maximizing space usage.
With swift delivery and professional installation by Tent Project, you can focus on delivering an unforgettable event experience. Make a bold statement with the 600 m² Arched Square Step Tent, a harmonious blend of style and practicality.
Return Policy
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 241/8/4X1
Area: 241 m² Capacity: 120 pax Sizes : 18.7×15.6 m Price: from 70 500 AED