Technical specification:
| Area | 460 m² |
| Capacity | 230 pax |
| Sizes | 26×24 m |
| Length | 26 m |
| Width | 24 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 7.48 m |
| Weight of construction | 6200 kg |
Gala Dinners, Tech Exhibitions, Diplomatic Meetings, Team Building Activities, Film Shoots, Outdoor Cinema, Christmas Markets, Commercial Buildings, Weddings, Auto Shows, Majlis Receptions, Exhibitions, Beach Tents, BBQ Parties, Industrial Worksites, Seasonal Festivals, Outdoor Classrooms, Cycling Events, Conferences, Desert Camps, Educational Camps, Residential Areas, Dubai Shopping Festival, Science Exhibitions, Golf Tournaments, Mawlid al-Nabi, Promotional Events, Play Areas, UAE National Day, Playgrounds, Outdoor Lectures, Formula 1 Races, Eid al-Adha Celebrations, Pop-up Stores, Children’s Birthday Parties, Press Conferences, Parks & Walkways, Mobile Planetariums, Food Festivals, Ramadan, Charity Fairs, Birthday Parties, Product Launches, Photo Sessions, Fashion Shows, Street Markets, Food Courts
The structure features 10 support bases that are fixed with anchor bolts to a pre-prepared foundation or concrete base. Each support can withstand a load of up to 500 kg. A special feature of the model is the advanced system of internal spacers, which provides increased protection against dust, sand and wind gusts.
The tent is made of high-quality PVC material with multi-level impregnation, which provides fire resistance and resistance to any weather conditions. The material meets international fire safety standards: M1 and M2 (France) and B1 (Germany), which guarantees reliability and safety of operation.
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day