ARCH TENT MEGA GATE 200/20/5
Technical specification:
Price: from 30 000 AED per day
| Area | 200 m² |
| Capacity | 100 pax |
| Sizes | 10×3 m |
| Length | 10 m |
| Width | 3 m |
| Arch width | 10 m |
| Height of entrance arch | 4.5 m |
| Max height | 4.5 m |
| Weight of construction | 1200 m |
Solutions
Beach Tents, Film Shoots, Photo Sessions, Military Tents, Commercial Buildings, Exhibitions, Product Launches, Press Conferences, UAE National Day, Dubai Shopping Festival, Seasonal Festivals, Christmas Markets, Street Markets, Food Festivals, Formula 1 Races, Science Exhibitions
The number of support bases is 10. The foundation is secured using anchor bolts to a pre-installed foundation or concrete surface. The load on each support base is 500 kg. The membrane is made from PVC material and is treated with special agents to make it fire and weather-resistant. The fabric complies with international fire resistance standards (in France – M1 and M2, in Germany – B1).
Rental service terms:
The minimum rental period is 1 day
Similar tents
-
ARCH TENT HEXA LONG 290/8/4X2
Area: 290 m² Capacity: 145 pax Sizes : 21.8×15.6 m Price: from 43 500 AED per day -
ARCH TENT HEXA LONG 460/10/10X1
Area: 460 m² Capacity: 230 pax Sizes : 27×20 m Price: from 69 000 AED per day -
ARCH TENT SQUARE 400/10
Area: 200 m² Capacity: 200 pax Sizes : 20×20 m Price: from 60 000 AED per day